Deşifre Tercüme

DEŞİFRE TERCÜME

Hızlı Menü

 

Deşifre tercüme; herhangi bir amaç doğrultusunda video ya da ses dosyası olarak kaydedilmiş konuşmaların, yazıya dökülmesi işlemine denmektedir. Deşifre çeviride; Türkçe ses kaydının veya videonun Türkçe olarak yazıya dökülmesi, yabancı dilde bir ses kaydının veya videonun Türkçe olarak yazıya dökülmesi ya da yabancı bir ses kaydının veya videonun yine başka bir yabancı dilde yazıya dökülmesi yapılmaktadır.

Deşifre çeviri yapılırken görüntü ya da ses dosyası birtakım yazılımlar kullanılarak hariç seslerden arındırılır. Ardından ses dosyası önce orijinal dilinde metne dökülür, daha sonra yazıya dökülmüş içerik hangi dile çevrilecekse o dile tercüme edilir.
Genel olarak kurumsal firmalardan gelen deşifre çeviri talebi; günümüzde youtube videolarında, yabancı film veya dizilerin alt yazı deşifre çevirilerinde de gelmektedir. Yine DV, VCD, CD, DVD, Blu-Ray ve video kasette bulunan ses ve video kayıtlarının kağıda aktarılarak metne dönüştürülmesi süreci de deşifre hizmetine dahildir. Ayrıca farklı ülkelerden yabancı katılımcı ve konuşmacıların bulunduğu konferans, seminer, kongre ve sunum gibi toplantılarda konuşmacıların söylediklerinin yazılı bir şekilde kayıt altına alınması işlemi de deşifre tercüme hizmeti kapsamına girmektedir.Tabii ki bu etkinliklerde konuşmacının söyledikleri eş zamanlı olarak yazıya dökülmez, video ya da ses kaydından yazıya aktarılır. Böylece uzun programlar nedeniyle unutulabilecek olan detayların gözden kaçırılmaması ve doğru bir şekilde anlaşılması sağlanmaktadır.

            Deşifre hizmetinden genellikle röportajlar, haberler, filmler, belgeseller, konferanslar, kongreler, sunumlar, sorgular, televizyon programları, ses kayıtları, dijital platformlarda yer alan video içerikleri, diziler, reklam filmleri, seminerler, eğitim videoları, toplantılar, duruşmalar ve telefon kayıtlarında yararlanılmaktadır.

Deşifre hizmeti müşterinin ihtiyacı ve talebine göre iki farklı yöntemle gerçekleştirilmektedir. İlk yöntemde; konuşma sırasında konuşmacının yaptığı anlatım bozuklukları ve dil hataları düzeltilmeden konuşmanın olduğu gibi deşifresi yapılır. Diğer yöntemde ise deşifre edilen metinde yer alan anlatım bozuklukları, yanlış kullanılan terimler, deyimler vs. düzeltilerek anlam ve dil bilgisi açısından hatasız bir metin oluşturulur.

Sesli verinin yazıya aktarılması transkripsiyon olarak da adlandırılır.Transkripsiyon, işitme engelli bireylerin bilgi kaynaklarına daha kolay erişmesini sağlayan önemli bir araçtır. Ayrıca tam olarak anlaşılamayan kaynakların anlaşılabilir hale gelmesinde de büyük bir role sahiptir.

Deşifre tercüme yaptırmak için tercümanlık bürolarından tercüme hizmeti almak gerekmektedir. Deşifre çeviride, sadece tercüme hizmeti ya da talebe göre yeminli tercüme hizmeti alınabilir. Yeminli tercüme yapılması istenirse yeminli tercüman tarafından çevrilen metin, yine tercüman tarafından imzalanır ve onaylanır. Böylece yeminli deşifre tercüme hazırlanmış olur. Deşifre tercümede noter işlemine ihtiyaç duyulmaz. Deşifre tercümedeki başarımıza güvenerek her türlü yasal ses ve video kaydını gönül rahatlığıyla bize teslim edebilirsiniz. Dikkat ve özen gerektiren bütün bu işler için Ankara yeminli çeviri ofislerinden biri olan İnfoyed Tercüme olarak kaliteli hizmetlerimizle yanınızdayız.

Deşifre çeviri hizmetinin ücret tarifesi; birim dakika olarak yapılmakla beraber tercüme edilecek dilin yaygın ya da az kullanımına, tercümenin aciliyetine ve teslimat seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. Fiyat almak isterseniz sunulan iletişim seçeneklerinden biriyle yeminli Ankara Kızılay tercüme bürolarından olan İnfoyed Tercümeye ulaşılabilir ve bilgi alabilirsiniz.

             Ankara yeminli çeviri ofislerinden olan İnfoyed Tercüme; gerekli eğitimleri almış ve ilgili dillerle alakalı dil bilgisi kurallarına hakim, hedef dillerin kültürünü takip eden, araştırmacı ve yaptığı işi her zaman kontrol eden çalışanlarıyla hızlı, kaliteli, doğru ve geçerli bir çeviri hizmeti vermektedir. Ofisimize gelerek ya da belgenizi whatsapptan veya mail olarak göndererek online tercüme hizmeti de almanız mümkündür.