Farsça Tercüme

FARSÇA TERCÜME

 

Farsça tercüme, İran, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan Hint-Avrupa dil ailesine mensup bir dildir. Hint-Avrupa dil ailesinin bir kolu olan Hint-İran dillerinin İran öbeğine bağlıdır. Farsça ve lehçeleri; İran, Afganistan ve Tacikistan’da resmî dil statüsündedir.
Farsça, İslam Dünyası’nın ikinci kültürel dilidir. İslam klâsiklerinin özellikle tasavvufla ilgili olanları Farsça yazılmıştır. İslamiyetin kabulünden sonra içine girdikleri İslam uygarlığı, Türklerin toplum yapısını da etkilemiştir. Arapça bilim dili, Farsça ise sanat ve kültür dili olarak kullanılmaya başlanmıştır.Türk soyundan olan Anadolu Selçuklu Devleti, resmi yazışmalarında Farsça’yı kullanmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkıntıları üzerinde kurulan Osmanlı Devleti de I. Murat dönemine kadar divanlarında ve yazışmalarında resmi dil olarak Farsça’yı kullanmaya devam etmiştir. Bugün biliniyor ki Osmanlıya ait tercüme edilmemiş binlerce belki daha fazla arşivler dolusu doküman bulunmaktadır. I. Murat dönemine kadar olan Farsça yazışmaların Farsça Türkçe tercümesi yapılacağı zaman çevirinin tam ve doğru yapılabilmesi için Farsça tercüme bürolarının tercih edilmesi şarttır.

Müşteri Temsilcisi

Çağrı Merkezi  09:00 – 20:00 Saatleri Arasında
0312 419 20 99

Whatsapp

Whatsappdan hemen teklifinizi verebiliriz.
0543 463 69 33

E-Mail

Mail ile hemen teklifinizi alabilirsiniz.
infoyed@gmail.com

Farsça TercümeUzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu topraklarındaki ilmi ve kültürel kurumlarda, Türkçenin yanında Arapça ve Farsça da kapsamlı bir şekilde yayıldı ve dikkat çekti. 11. yüzyılda başlayan İslami dönem Türk edebiyatı iki yüzyıllık bir geçiş dönemi yaşamıştır. Bu dönemde Arap ve İran (Fars) edebiyatları Türk edebiyatını etkisi altına almıştır. Bir yandan Anadolu’da ulusal edebiyatımız olan halk edebiyatı devam ederken bir yandan da klasik Türk edebiyatı (divan edebiyatı) ve tasavvuf edebiyatı ilk ürünlerini vermeye başlamıştır. Çoğunluğunu şiirlerin oluşturduğu klasik Türk edebiyatına ait kitapların tercümesi için Farsça Türkçe tercümeye ihtiyaç vardır. Farsça tercüme için edebi bilgiye sahip Farsça tercüme bürosuna gitmeniz gerekmektedir.

İran’ın büyük kısmı çöl olmakla beraber, Hazar Denizi’ne kıyısını olan dağlık bölge, Karadeniz gibi yemyeşil bir yerdir. Ülkenin kuzey kesiminde aralık-şubat arası hava sıcaklığı neredeyse donma noktasının altındadır. İran’da yılın en ideal hava sıcaklıkları mart-mayıs ayları arasında olmaktadır. Bu nedenle İran’a en çok bu aylarda turist gelmektedir. Dünyanın en köklü uygarlıklarından biri olan İran; birçok tarihi saray, mescit, cami gibi yapıların yanı sıra doğal alanları ile de meşhurdur.Tarihi ve doğal güzeliklerinden bazıları şunlardır: Niyavaran Sarayı, Sadabad Sarayı, Gülistan Sarayı, Tuğrul Bey Türbesi, UNESCO’NUN dünya mirası listesinde yer alan Taht-ı Süleyman, Nesir El Mülk Camii, Sessizlik Kulesi; Şah Gölü (El Gölü), Eynali Tepesi,Peri bacaları, Mellafarsça tercümet Park, Fin Bahçesi, Eram Bahçesi vs. Bu tarihi ve doğal güzellikleri görmek için İran’a turistik bir gezi düzenleyecekseniz Farsça Türkçe tercüme ve Türkçe Farça tercümeye ihtiyaç duyacaksınız.

İran’ın ekonomisinin büyük bölümünü tarım, turizm, doğalgaz-petrol ihracatı oluşturmaktadır. Türkiye’nin İran’a coğrafi yakınlığı, birçok kültürel ortaklık ve benzerlik, Türk işadamları için elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Son yıllarda İran’da yatırım yapan şirketlerimizin sayısında ve yatırımlarda artış gözlenmektedir. İran’a başlıca ihraç ürünlerimiz: tütün, bebek bezleri ve hijyenik mallar, çinko cevherleri, binek otomobilleri, kara taşıtları için aksamlar, lif levha, kağıt, karton. İran’dan aldığımız başlıca ithalat ürünleri: petrol ve petrol ürünleri, doğalgaz, işlenmemiş çinko ve alüminyum, sentetik lif ipliği.Komşumuz İran’la ticaret yapmak isterseniz Farsça tercüme bürolarına gidip Farsça Türkçe tercüme ve Türkçe Farsça tercüme hizmetinden yararlanarak  ticari belgelerinizin noter yeminli Farsça tercümesini yaptırabilirsiniz.

Türk Dil Kurumuna göre tercümenin iki tanımından biri şudur: Bir dilden başka bir dile aktarma, çevirme, tercüme. İkinci tanım da şu şekildedir: Bir dilden başka bir dile çevrilmiş yazı veya kitap, tercüme. Farsça tercüme nedir? Bu tanımlar doğrultusunda şöyle ifade edilebilir: Farsçadan başka bir dile aktarılan yazı, kitap, evrak, belge vs.  Farsça tercüme ; Türkçe  Farsça tercüme ve  Farsça Türkçe tercüme olabildiği gibi çapraz tercüme de olabilmektedir. Bu hizmetler, Kızılay tercüme bürosu , İnfoyed tercüme tarafından verilmektedir. Farsça tercüme bürosunda yeminli  Farsça tercüme almak isterseniz tüm imkanlarımızla yardımınıza hazırız. Ekonomik, teknik, sosyal, diplomatik, edebi, sanatsal, hukuki, tıbbi, kişisel vs. aklınıza gelebilecek her alan ve sektörde hizmet vermekteyiz. Alanında uzman mütercim tercümanlarımızla ister Türkçe Farsça tercüme ister Farsça Türkçe tercüme hizmetini Farsça tercüme bürosunda Kızılay’da güvenilir, kaliteli ve de hızlı bir şekilde istediğiniz teslimat yöntemleriyle tarafınıza ulaştırabiliriz.

            Farsça tercüme büroları ve yeminli Farsça tercüme bürolarında, Türkçe Farsça çeviri ve  Farsça Türkçe çeviri olarak birçok kategoride çalışma yapılmaktadır :

Farsça yeminli tercüme

Yeminli tercümanın, çeviriyi belgenin aslına bağlı kalarak yapması,imzalayıp onaylamasına yeminli tercüme denir. Farsça yeminli tercümanlarımız; sürücü belgesi tercümesi, apostil tercümesi, doğum belgesi tercümesi, silah taşıma ruhsatı tercümesi, nüfus cüzdanı sureti tercümesi vs. daha birçok belgede  Farsça yeminli tercüme yaparak yardımınıza hazır.

Farsça hukuki tercüme

Hukuki metinler hata kabul etmeyen,çoğu zaman hayati öneme sahip olan yasa, kanun, tüzük, yönetmelik ve kuralları içerdiğinden titiz bir şekilde, alanında uzman Farsça tercümanlarımız tarafından Farsça hukuki tercüme son derece özenli yapılmaktadır. Sulh sözleşmeleri tercümesi, teminat mektupları tercümesi, ibranameler tercümesi, kanun metinleri tercümesi vs. hizmetlerimiz bulunmaktadır

Farsça teknik tercüme

Elektrik, sanayi, mühendislik, imalat, üretim gibi teknik bilgi gerektiren konularda Farsça teknik tercüme başarımıza güvenerek her türlü evrak ve belgenizi gönül rahatlığıyla bize teslim edebilirsiniz. Bu evraklar ve belgeler: hakediş raporu tercümesi, kalite belgesi tercümesi, teknik rapor tercümesi, kalite yönetim sistemi tercümesi vs. belgelerinizi Ankara tercüme bürosu olarak yapıp size teslim edebiliriz.

Farsça web sitesi tercüme

Dünyaya açılan yol tanıtım yapmaktır.Web sitenizdeki tüm içerikleri bir dosya haline getiririz. Web siteniz için talep edilen  Farsça web sitesi tercümesini gerçekleştirdikten sonra Farsça tercüme  web sitenizdeki sayfalara yerleştirilir ve yayınlanır. Bundan sonra istediğiniz ülkede ve sektörde kolayca tanınmanızın önünde hiçbir engel kalmamış olacaktır.

Farsça noter tasdikli yeminli tercüme

Yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılmış belge ve evrakların, noter tarafından da onaylanmasına  Farsça noter tasdikli yeminli tercüme denir. Yani devlet onayını da almanız gereken durumlarda,  Farsça noter tasdikli yeminli tercüme yapan büromuz hizmetleriyle yanınızdadır.Bu belgeler: transkript belgesi tercümesi, tapu belgeleri tercümesi, ticari sözleşmeler tercümesi, patent belgeleri tercümesi, şirket faaliyet raporu tercümesi vb.

Farsça tıbbı tercüme

“İnsan sağlığı her şeyden önemlidir.”görüşünü düstur edindiğimizden  Farsça tıbbi tercümeleri çok önemsemekteyiz.Tıp tez ve ödevler tercümesi, adli tıp raporları tercümesi, tahliller tercümesi, tıbbi ürün lisansları tercümesi vs. belgeleriniz yeminli mütercim tercümanlarımızca yapılıp size teslim edilmektedir.

Farsça katalog tercümesi

İhracat yapabilmek için ürettiğiniz mamüllerin yurt dışında tanıtılması gerekmektedir. Sizin ürettiğiniz ya da hizmet verdiğiniz konularda katologun kesinlikle o dil olması  gerekir ki o ülkede daha fazla kazanç elde edebilesiniz. Bunun olabilmesi için de Farsça katalog tercümesi yaptırarak ürünlerinizin reklamını yapmanız gerekmektedir. Bu konuda Ankara tercüme bürosu olarak  her zaman yardıma hazırız. Hizmetlerimiz: ürün tanıtım katalogu, kurumsal kimlik tercümesi vs.

Farsça sözlü tercüme

Bir dilin farklı bir dile sözlü olarak çevrilmesi işlemine sözlü tercüme denir. Hassasiyet gerektiren bir konu olan Farsça sözlü tercüme işinde uzman olan Farsça tercüman tarafından yapılmalıdır. Ankara tercüme bürosu olarak toplantı, düğün, iş görüşmesi, seminer, yabancı konuk ağırlama, konferans vb. gibi organizasyonlara sözlü tercüme hizmeti vermekteyiz. İranlı, Bosna Hersekli, Fransız, İngiliz, Alman misafiriniz geldiği zaman yalnız değilsiniz, uzman ekibimiz siz ve misafiriniz arasında köprü olacaktır.

Farsça yeminli öğrenci belgeleri

Yurt dışına eğitim amacıyla gitmeyi düşünen öğrencilerin alması gereken belgelerin yeminli tercümanlar tarafından onaylanması gerekmektedir. Diploma tercümesi, transkript tercümesi, öğrenci belgesi tercümesi, takdir-teşekkür belgesi tercümesi, başarı belgesi gibi  Farsça yeminli öğrenci belgeleri tercümenizi yapmaya talibiz.

Farsça Akademik tercüme

Üniversite öğrencilerinin, öğretim görevlilerinin ve araştırma görevlilerinin; terimlerle dolu,bilim dili kullanarak yazdıkları tez,makale ve araştırmalarını uluslararası akademik dergilerde yayımlanmaya uzman Farsça akademik tercüme hizmetimiz sayesinde hazır hale getiriyoruz. Yüksek lisans ve doktora başvuruları tercümesi, üniversite başvuruları tercümesi, akademik literatür araştırması tercümesi vs. belgeleriniz yeminli mütercim tercümanlarımız tarafından titizlikle yapılmaktadır

Farsça deşifre tercüme

Yabancı katılımcıların ya da konuşmacıların olduğu  herhangi bir seminerde, toplantıda ya da kongrede konuşmacıların söylediklerinin yazılı bir şekilde kayıt altına alınmasına deşifre tercümesi denir. Farsça deşifre tercümedeki yetkinliğimizle daima hizmetinizdeyiz. Seminer ses kaydı, panel ses kaydı, sempozyum ses kaydı, kurumsal toplantı ses kaydı vs. hizmetlerimizle Ankara tercüme bürosu olarak her zaman yanınızdayız.

Farsça simultane tercüme

Bir dilden başka bir  dile eş zamanlı olarak konuşmacının söylediklerinin tercüme edilmesine simultane tercüme denir.Özellikle uluslararası toplantılarda yabancı katılımcıların konuşmacı veya dinleyici olarak geldiği ve sürenin kısıtın olduğu durumlarda gereklidir.Tercüme bürolarının önem verdiği ve uzman yetiştirdiği önemli bir konudur  Farsça simultane tercüme. Uluslararası siyasi toplantılarda, sempozyumlarda, konferanslarda vs. hizmet vermekteyiz.

Farsça çeviri fiyatları : Farsça yeminli çeviri fiyatlarının belirlenebilmesi; çevrilen belgenin resmiyetine, kullanılan dilin akademik ya da günlük dil oluşuna, sayfa sayısına ve aciliyetine bağlıdır. Fiyat almak isterseniz sunulan  iletişim seçeneklerinden biriyle Farsça çeviri  büromuza ulaşılabilir ve bilgi alabilirsiniz.

 Türkçe Farsça tercüme , Farsça Türkçe tercüme , başka dillerden Farsçaya tercüme, Farsçadan diğer dillere sözlü ve yazılı tercümelerinizi ve bütün onay gerektiren işlemlerinizi uzman kadromuzla sorunsuzca yapıp size teslim ediyoruz. Kızılay tercüme bürosu olarak İnfoyed Tercüme; gerekli eğitimleri almış ve ilgili dille alakalı dil bilgisi kurallarına hakim, hedef dilin kültürünü takip eden ,araştırmacı ve yaptığı işi her zaman kontrol eden çalışanlarıyla hızlı, kaliteli,doğru ve geçerli hizmet vermektedir.

Çevirisini Yaptığımız Belgeler

İNFOYED YEMİNLİ TERCÜME BÜROSU

  • Adres : Meşrutiyet Caddesi 15 / 28 Kızılay Çankaya ANKARA
  • Telefon : 0312 419 20 99
  • Email : infoyed@gmail.com
  • Çalışma saatleri 09:00 - 21:00