Ana Sayfa

LETONCA TERCÜME

 

Letonya, 1 Ağustos 1991 tarihinde SSCB’den ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. 2004’te de Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya üye kabul edildi. Letonya; Doğu Avrupa’da, Baltık Denizi kıyısında, Estonya ile Litvanya arasında yer alan küçük bir ülkedir.

Letonca, Hint-Avrupa dil ailesinin Baltık koluna mensup iki dilden biridir. Sadece güney komşusu Litvanya’da konuşulan Litvanca ile akrabalık ilişkisi vardır.

Letonya’nın başkenti Riga’dır. Riga, 2016 yılında “Avrupa’nın Kültür Başkenti” seçilmiştir. “Riga Tarihi Merkezi” ise 1997 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine alınmıştır. Şehrin turist çeken başlıca yerleri şunlardır: Kara Kafalılar Evi, Letonya Bağımsızlık Savaşı Anıtı, Riga Katedrali, Riga Kalesi ve St Peter’s Kilisesi. 1746 yılında açılan St Peter’s Kilisesi, başkentin en yüksek binalarından biridir. Yüksekliği 123 metre olan tarihi kilisenin diğer adı Aziz Peter Kilisesidir. Letonya, tarihi binalarının ve önemli yapılarının dışında doğal güzellikleriyle de milyonlarca turisti çekmekte olan bir ülkedir. Avrupa kıtasının en uzun kumsalı olan Jürmala Kumsalı’yla, ülkenin %40’ından fazlasını oluşturan ormanlık alanlarıyla, 3 000’den fazla gölüyle ve 12 000 civarındaki nehriyle turist akınına uğramaktadır. Bir milli parka giderek veya sadece nehir kıyısında kamp kurarak harika zaman geçirilecek doğal güzelliklere sahiptir. Letonya vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri için tercih ettiği ülkeler arasında ise Türkiye ilk sırayı almaktadır ve ülkemize on binlerce Letonyalı turist gelmektedir. Her iki ülke arasındaki bu turistik ziyaretler Letonca tercümeyi dolayısıyla Letonca Tercüme bürolarını devreye sokmaktadır. Türkçe Letonca tercüme ve Letonca Türkçe tercümeye ihtiyaç duyulduğunda başvurulacak adres Letonca tercüme büroları olacaktır.
Türkiye ile Letonya arasındaki ilişkiler 1925 yılından bugüne kadar barış ve dostluk temelinde sürdürülmüştür. 1994 yılında iki ülke arasında “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır. Türkiye’nin Riga Büyükelçiliği 1929 yılında faaliyete geçmiştir. Letonya’nın da Ankara Büyükelçiliği yanı sıra İstanbul, Antalya, Adana, Bursa ve Alanya’da fahri konsoloslukları bulunmaktadır. Siyasi ilişkilerimizin samimiyeti Letonca tercümeye ve Letonca Tercüme bürolarına ihtiyacın arttığını göstermektedir. Türkçe Letonca tercüme ve Letonca Türkçe tercüme yaptırmak isterseniz Ankara tercüme bürosu İnfoyed tercümeye uğrayabilirsiniz.

Ticaret, sanayi ve imalat alanında gelişmiş bir ülke olan Letonya’da en fazla yetiştirilen tarım ürünlerinin başında şeker pancarı ve buğday gelmektedir. Letonya Cumhuriyeti, Avrupa’nın en fazla orman ürünü ve makine ihraç eden ülkelerinden biridir. Bunun yanında metaller, tekstil ve gıda maddeleri de ihraç ürünleri arasında yer almaktadır. Türkiye’yle de ekonomik açıdan sıkı bir ilişkisi vardır. Letonya’da 50’nin üzerinde Türk firması faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin Letonya’daki doğrudan yatırımları ise milyonlarca dolara yaklaşmıştır. Letonya’ya ihraç ettiğimiz başlıca ürünler şunlardır: mücevherat, kara yolu taşıtları için yedek parça, demir-çelik inşaat malzemesi, merkezî ısıtma kazanları, petrol yağ ve gazları, tabi boratlar ve kuru üzümdür. İthal ettiğimiz başlıca ürünler ise: buğday ve mahlut, dökme ve hurda demir, kontrplaklar ve kaplama levhaları, yakacak odun, taş kömürü ve canlı büyükbaş hayvandır. Letonya’yla ticaret yapmak istiyorsanız Letonca tercüme bürolarına gidip Letonca tercümanla görüşüp belgelerinizin Letonca Türkçe tercümesinin ve Türkçe Letonca tercümesinin yanı sıra noter yeminli Letonca tercümesinin yapılması da elzemdir.

Türk Dil Kurumuna göre tercümenin iki tanımından biri şudur: Bir dilden başka bir dile aktarma, çevirme, tercüme. İkinci tanım da şu şekildedir: Bir dilden başka bir dile çevrilmiş yazı veya kitap, tercüme. Letonca tercüme nedir? Bu tanımlar doğrultusunda şöyle ifade edilebilir: Letoncadan  başka bir dile aktarılan yazı, kitap, evrak, belge vs. Letonca  tercüme ; Letonca Türkçe tercüme ve  Türkçe  Letonca tercüme olabildiği gibi çapraz tercüme de olabilmektedir. Bu hizmetler, Kızılay tercüme bürosu , İnfoyed tercüme tarafından verilmektedir. Letonca tercüme bürosunda yeminli Letonca tercüme almak isterseniz tüm imkanlarımızla yardımınıza hazırız.

Ekonomik, teknik, sosyal, diplomatik, edebi, sanatsal, hukuki, tıbbi, kişisel vs. aklınıza gelebilecek her alan ve sektörde hizmet vermekteyiz. Alanında uzman mütercim tercümanlarımızla ister Türkçe Letonca tercüme ister Letonca Türkçe tercüme hizmetini Letonca tercüme bürosunda Kızılay’da güvenilir, kaliteli ve de hızlı bir şekilde istediğiniz teslimat yöntemleriyle tarafınıza ulaştırabiliriz.

            Letonca tercüme büroları ve yeminli  Letonca tercüme bürolarında, Türkçe Letonca çeviri ve Letonca Türkçe çeviri olarak birçok kategoride çalışma yapılmaktadır :

Letonca yeminli tercüme

Yeminli tercümanın, çeviriyi belgenin aslına bağlı kalarak yapması,imzalayıp onaylamasına yeminli tercüme denir. Letonca yeminli tercümanlarımız; vasiyetname tercümesi, doğum belgesi tercümes, göçmen kimliği tercümesi, evlat edinme belgesi tercümesi vs. daha birçok belgede Letonca yeminli tercüme yaparak yardımınıza hazır.

Letonca hukuki tercüme

Hukuki metinler hata kabul etmeyen,çoğu zaman hayati öneme sahip olan yasa, kanun, tüzük, yönetmelik ve kuralları içerdiğinden titiz bir şekilde, alanında uzman yeminli tercümanlarımız tarafından Letonca hukuki tercüme son derece özenli yapılmaktadır. Hukuki yazışmalar tercümesi, kanun ve yönetmelikler tercümesi, dava evrakları tercümesi, borçlar hukuku tercümesi  vs. hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Letonca teknik tercüme

Elektrik, sanayi, mühendislik, imalat, üretim gibi teknik bilgi gerektiren konularda Letonca teknik tercüme başarımıza güvenerek her türlü evrak ve belgenizi gönül rahatlığıyla bize teslim edebilirsiniz. Bu evraklar ve belgeler: hizmet yeterlilik belgesi tercümesi, strateji belgesi tercümesi,iş makineleri tescil belgesi tercümesi  vs.

Letonca web sitesi tercüme

Dünyaya açılan yol tanıtım yapmaktır.Web sitenizdeki tüm içerikleri bir dosya haline getiririz. Web siteniz için talep edilen Letonca web sitesi tercümesini gerçekleştirdikten sonra tercümemiz web sitenizdeki sayfalara yerleştirilir ve yayınlanır. Bundan sonra istediğiniz ülkede ve sektörde kolayca tanınmanızın önünde hiçbir engel kalmamış olacaktır.

Letonca noter tasdikli yeminli tercüme

Yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılmış belge ve evrakların, noter tarafından da onaylanmasına  Letonca noter tasdikli yeminli tercüme denir. Yani devlet onayını da almanız gereken durumlarda, Letonca noter tasdikli yeminli tercüme yapan büromuz hizmetleriyle yanınızdadır. Bu belgeler: emeklilik belgeleri tercümesi, ticaret sicil gazetesi tercümesi, imza sirküleri tercümesi vb.

Letonca tıbbı tercüme

“İnsan sağlığı her şeyden önemlidir.”görüşünü düstur edindiğimizden Letonca tıbbi tercümeleri çok önemsemekteyiz.tanıtım broşürleri tercümesi, patoloji raporları tercümesi, tıbbi yazışmalar tercümesi,hastane raporları tercümesi, prospektüs tercümesi vs. hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Letonca katalog tercümesi

İhracat yapabilmek için ürettiğiniz mamüllerin yurt dışında tanıtılması gerekmektedir. Sizin ürettiğiniz ya da hizmet verdiğiniz konularda katologun kesinlikle o dil olması  gerekir ki o ülkede daha fazla kazanç elde edebilesiniz. Bunun olabilmesi için de Letonca katalog tercümesi yaptırarak ürünlerinizin reklamını yapmanız gerekmektedir.Bu konuda her zaman yardıma hazırız. Hizmetlerimiz: ürün tanıtım katalogu, kurumsal kimlik tercümesi, ürün tanıtım broşürü tercümesi vs.

Letonca sözlü tercüme

Bir dilin farklı bir dile sözlü olarak çevrilmesi işlemine sözlü tercüme denir. Hassasiyet gerektiren bir konu olan Letonca  sözlü tercüme işinde uzman olan tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Ankara tercüme bürosu olarak toplantı, düğün, iş görüşmesi, seminer, yabancı konuk ağırlama, yabancu konuk uğurlama, konferans vb. gibi organizasyonlara sözlü tercüme hizmeti vermekteyiz. Letonyalı, Rus, Fransız, İngiliz, Alman misafiriniz geldiği zaman yalnız değilsiniz, uzman ekibimiz siz ve misafiriniz arasında köprü olacaktır.

Letonca yeminli öğrenci belgeleri

Yurt dışına eğitim amacıyla gitmeyi düşünen öğrencilerin alması gereken belgelerin yeminli tercümanlar tarafından onaylanması gerekmektedir. Diploma tercümesi, transkript tercümesi, öğrenci belgesi tercümesi, takdir-teşekkür belgesi tercümesi, başarı belgesi, geçici mezuniyet belgesi gibi Letonca yeminli öğrenci belgeleri tercümenizi yapmaya talibiz.

Letonca Akademik tercüme

Üniversite öğrencilerinin, öğretim görevlilerinin ve araştırma görevlilerinin; terimlerle dolu,bilim dili kullanarak yazdıkları tez,makale ve araştırmalarını uluslararası akademik dergilerde yayımlanmaya uzman Letonca akademik tercüme hizmetimiz sayesinde hazır hale getiriyoruz. Yüksek lisans üniversite başvuru evrakları tercümesi, proje tercümesi, kabul belgesi tercümesi, diploma tercümesi, doktora başvuru evrakları tercümesi vs. hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Letonca deşifre tercüme

Yabancı katılımcıların ya da konuşmacıların olduğu  herhangi bir seminerde, toplantıda ya da kongrede konuşmacıların söylediklerinin yazılı bir şekilde kayıt altına alınmasına deşifre tercümesi denir. Letonca deşifre tercümedeki yetkinliğimizle daima hizmetinizdeyiz. Seminer ses kaydı, panel ses kaydı, sempozyum ses kaydı, forum ses kaydı tercümesi, kurumsal toplantı ses kaydı vs. hizmetlerimiz vardır.

Letonca simultane tercüme

Bir dilden başka bir  dile eş zamanlı olarak konuşmacının söylediklerinin tercüme edilmesine simultane tercüme denir.Özellikle uluslararası toplantılarda yabancı katılımcıların konuşmacı veya dinleyici olarak geldiği ve sürenin kısıtın olduğu durumlarda gereklidir.Tercüme bürolarının önem verdiği ve uzman yetiştirdiği önemli bir konudur Letonca simultane tercüme. Uluslararası siyasi toplantılarda, sempozyumlarda, konferanslarda, kongrelerde vs. hizmet vermekteyiz.

Letonca tercüme fiyatları : Letonca yeminli tercüme fiyatlarının belirlenebilmesi; çevrilen belgenin resmiyetine, kullanılan dilin akademik ya da günlük dil oluşuna, sayfa sayısına ve aciliyetine bağlıdır. Fiyat almak isterseniz sunulan  iletişim seçeneklerinden biriyle Letonca tercüme büromuza ulaşılabilir ve bilgi alabilirsiniz.

 Türkçe Letonca tercüme , Letonca Türkçe tercüme , başka dillerden Letoncaya tercüme, Letoncadan diğer dillere sözlü ve yazılı tercümelerinizi ve bütün onay gerektiren işlemlerinizi uzman kadromuzla sorunsuzca yapıp size teslim ediyoruz. Kızılay tercüme bürosu olarak İnfoyed Tercüme; gerekli eğitimleri almış ve ilgili dille alakalı dil bilgisi kurallarına hakim, hedef dilin kültürünü takip eden ,araştırmacı ve yaptığı işi her zaman kontrol eden çalışanlarıyla hızlı, kaliteli,doğru ve geçerli hizmet vermektedir.