LATİNCE TERCÜME

LATİNCE TERCÜME

 

Latince, Hint-Avrupa dil ailesinin İtalik koluna mensup antik bir dildir. Dünyadaki dillerin çoğunu etkilemiş olan Latince, ayrıca Vatikan’ın resmi dilidir. Yüzölçümü yarım kilometrekareden küçük olan ve 1000’den az nüfusu ile Vatikan, dünyanın en küçük ülkesi ünvanına sahiptir.

Latince günümüzde tarih, sanat ve din araştırmacıları tarafından konuşulmasına rağmen ölü bir dil diye adlandırılmaktadır. Fakat Latincenin İtalya, Galya, İspanya ve başka yerlerde insanlar tarafından konuşulmaya devam ettiği, sadece bu dilin de diğer bütün yaşayan diller gibi  zaman içinde değişikliğe uğradığı da söylenmektedir ki en mantıklısı da budur. Yani Latince ölmedi sadece başkalaşım yaşadı denirse gayet yerinde ve doğru olur.

Bugün hala; hukuk, tıp, diş hekimliği, veterinerlik, eczacılık, botanik, zooloji, jeoloji, v.b. gibi bilim dallarında, özellikle terminoloji konusunda Latince öğrenmek zorunludur. Yine sosyal bilimlerden özellikle Eskiçağ ve Ortaçağ tarihi, bir ölçüde de Yeniçağ Tarihi, Felsefe, Arkeoloji alanında kaynaklara Latince olmadan başvurulamamaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Anadolu toprakları, geçmişin kalıntılarının olduğu buluntularla doludur. Ülkemizdeki bu değerleri dünya mirasları arasına katmak açısından Latince Türkçe tercüme ve Türkçe Latince tercüme son derece önemlidir. Hatta Osmanlı arşivlerini okuyup değerlendirebilmek için bile zaman zaman Latince’ye gereksinim duyulmaktadır. Latince tercümeye ihtiyaç duyarsanız Ankara tercüme bürosu olarak yardımınıza hazırız.

Vatikan’ın sanayisi mozaiklerin üretildiği bir stüdyo, 200’ün üzerinde yayının basıldığı bir matbaa ve bir de üniformaların dikildiği bir terziden ibarettir. Vatikan’ın ekonomisi turizm ve bağışlar sayesinde ayakta durmaktadır.

Topraklarının yarısı Ortaçağ’dan bu yana bozulmadan korunmuş bahçelerle kaplı olan Vatikan; kiliseler, tarihi yapılar, müzeler ve bunları dolduran sayısız resim, heykel gibi eserle doludur. Vatikan’da gezilecek başlıca yerler: Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli, San Pietro Bazilikası, San Pietro Meydanı, Castel Sant’Angelo, Porto Santo Spirito Kapısı, Santo Spirito in Sassia Kilisesi, Santo Spirito Hastanesi, Palazzo del Commendatore, Borgo, Vatikan Koridoru. Vatikan’ı ilkbaharda veya sonbaharda ziyaret edebilirsiniz. Vatikan’a turistik bir gezi düzenleyecekseniz Latince Türkçe tercüme ve Türkçe Latince tercümeye ihtiyaç duyacaksınız.

Türk Dil Kurumuna göre tercümenin iki tanımından biri şudur: Bir dilden başka bir dile aktarma, çevirme, tercüme. İkinci tanım da şu şekildedir: Bir dilden başka bir dile çevrilmiş yazı veya kitap, tercüme. Latince tercüme nedir? Bu tanımlar doğrultusunda şöyle ifade edilebilir: Latinceden başka bir dile aktarılan yazı, kitap, evrak, belge vs. Latince tercüme; Türkçe Latince tercüme ve  Latince Türkçe tercüme olabildiği gibi çapraz tercüme de olabilmektedir. Bu hizmetler, Kızılay tercüme bürosu , İnfoyed tercüme tarafından verilmektedir. Latince tercüme bürosunda yeminli Latince tercüme almak isterseniz tüm imkanlarımızla yardımınıza hazırız.

Ekonomik, teknik, sosyal, diplomatik, edebi, sanatsal, hukuki, tıbbi, kişisel vs. aklınıza gelebilecek her alan ve sektörde hizmet vermekteyiz. Alanında uzman mütercim tercümanlarımızla ister Türkçe Latince tercüme ister Latince Türkçe tercüme hizmetini Latince tercüme bürosunda Kızılay’da güvenilir, kaliteli ve de hızlı bir şekilde istediğiniz teslimat yöntemleriyle tarafınıza ulaştırabiliriz.

            Latince tercüme büroları ve yeminli  Latince tercüme bürolarında, Türkçe Latince çeviri ve Latince Türkçe çeviri olarak birçok kategoride çalışma yapılmaktadır :

Latince yeminli tercüme

Yeminli tercümanın, çeviriyi belgenin aslına bağlı kalarak yapması,imzalayıp onaylamasına yeminli tercüme denir. Latince yeminli tercümanlarımız; uyruk değiştirme belgesi tercümesi, vasiyetname tercümesi, doğum belgesi tercümes, göçmen kimliği tercümesi, evlat edinme belgesi tercümesi vs. daha birçok belgede  Latince yeminli tercüme yaparak yardımınıza hazır.

Latince hukuki tercüme

Hukuki metinler hata kabul etmeyen,çoğu zaman hayati öneme sahip olan yasa, kanun, tüzük, yönetmelik ve kuralları içerdiğinden titiz bir şekilde, alanında uzman Latince tercümanlarımız tarafından Latince hukuki tercüme son derece özenli yapılmaktadır. Tüzük metinleri tercümesi, hukuki yazışmalar tercümesi, kanun ve yönetmelikler tercümesi, dava evrakları tercümesi, borçlar hukuku tercümesi  vs. hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Latince teknik tercüme

Elektrik, sanayi, mühendislik, imalat, üretim gibi teknik bilgi gerektiren konularda Latince teknik tercüme başarımıza güvenerek her türlü evrak ve belgenizi gönül rahatlığıyla bize teslim edebilirsiniz. Bu evraklar ve belgeler: üretim lisansı tercümesi, hizmet yeterlilik belgesi tercümesi, strateji belgesi tercümesi, iş makineleri tescil belgesi tercümesi evraklarınızı Ankara tercüme bürosu olarak yapıp size teslim edebiliriz.

Latince web sitesi tercüme

Dünyaya açılan yol tanıtım yapmaktır.Web sitenizdeki tüm içerikleri bir dosya haline getiririz. Web siteniz için talep edilen  Latince web sitesi tercümesini gerçekleştirdikten sonra Latince tercüme web sitenizdeki sayfalara yerleştirilir ve yayınlanır. Bundan sonra istediğiniz ülkede ve sektörde kolayca tanınmanızın önünde hiçbir engel kalmamış olacaktır.

Latince noter tasdikli yeminli tercüme

Yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılmış belge ve evrakların, noter tarafından da onaylanmasına  Latince noter tasdikli yeminli tercüme denir. Yani devlet onayını da almanız gereken durumlarda, Latince noter tasdikli yeminli tercüme yapan büromuz hizmetleriyle yanınızdadır. Bu belgeler: emeklilik belgeleri tercümesi, ticaret sicil gazetesi tercümesi, imza sirküleri tercümesi, vergi levhaları tercümesi vb.

Latince tıbbı tercüme

“İnsan sağlığı her şeyden önemlidir.”görüşünü düstur edindiğimizden  Latince tıbbi tercümeleri çok önemsemekteyiz.tanıtım broşürleri tercümesi, patoloji raporları tercümesi, tıbbi yazışmalar tercümesi,hastane raporları tercümesi vs. belgeleriniz yeminli mütercim tercümanlarımızca yapılıp size teslim edilmektedir.

Latince katalog tercümesi

İhracat yapabilmek için ürettiğiniz mamüllerin yurt dışında tanıtılması gerekmektedir. Sizin ürettiğiniz ya da hizmet verdiğiniz konularda katologun kesinlikle o dil olması  gerekir ki o ülkede daha fazla kazanç elde edebilesiniz. Bunun olabilmesi için de Latince katalog tercümesi yaptırarak ürünlerinizin reklamını yapmanız gerekmektedir. Bu konuda Kızılay tercüme bürosu olarak  her zaman yardıma hazırız. Hizmetlerimiz: ürün tanıtım katalogu, kurumsal kimlik tercümesi, ürün tanıtım broşürü tercümesi vs.

Latince sözlü tercüme

Bir dilin farklı bir dile sözlü olarak çevrilmesi işlemine sözlü tercüme denir. Hassasiyet gerektiren bir konu olan Latince  sözlü tercüme işinde uzman olan  Latince tercüman tarafından yapılmalıdır. Ankara tercüme bürosu olarak dini kongreler, toplantı, düğün, iş görüşmesi, seminer, yabancı konuk ağırlama, konferans vb. gibi organizasyonlara sözlü tercüme hizmeti vermekteyiz. İtalyan, Vatikanlı, Romen, Koreli, Rus, Fransız, İngiliz, Alman misafiriniz geldiği zaman yalnız değilsiniz, uzman ekibimiz siz ve misafiriniz arasında köprü olacaktır.

Latince yeminli öğrenci belgeleri

Yurt dışına eğitim amacıyla gitmeyi düşünen öğrencilerin alması gereken belgelerin yeminli tercümanlar tarafından onaylanması gerekmektedir. Diploma tercümesi, transkript tercümesi, öğrenci belgesi tercümesi, takdir-teşekkür belgesi tercümesi, başarı belgesi, geçici mezuniyet belgesi gibi  Latince yeminli öğrenci belgeleri tercümenizi yapmaya talibiz.

Latince Akademik tercüme

Daha çok bilimsel bir dil olarak kullanılan Latincenin akademik tercümeye çok ihtiyacı vardır. Üniversite öğrencilerinin, öğretim görevlilerinin ve araştırma görevlilerinin; terimlerle dolu, bilim dili kullanarak yazdıkları tez, makale ve araştırmalarını uluslararası akademik dergilerde yayımlanmaya uzman Latince akademik tercüme hizmetimiz sayesinde hazır hale getiriyoruz. Yüksek lisans üniversite başvuru evrakları tercümesi, proje tercümesi, kabul belgesi tercümesi, diploma tercümesi vs. belgeleriniz yeminli mütercim tercümanlarımız tarafından titizlikle yapılmaktadır.

Latince deşifre tercüme

Yabancı katılımcıların ya da konuşmacıların olduğu  herhangi bir seminerde, toplantıda ya da kongrede konuşmacıların söylediklerinin yazılı bir şekilde kayıt altına alınmasına deşifre tercümesi denir. Latince deşifre tercümedeki yetkinliğimizle daima hizmetinizdeyiz. Seminer ses kaydı, panel ses kaydı, sempozyum ses kaydı, forum ses kaydı tercümesi, kurumsal toplantı ses kaydı vs. hizmetlerimizle Ankara tercüme bürosu olarak her zaman yanınızdayız.

Latince simultane tercüme

Bir dilden başka bir  dile eş zamanlı olarak konuşmacının söylediklerinin tercüme edilmesine simultane tercüme denir.Özellikle uluslararası toplantılarda yabancı katılımcıların konuşmacı veya dinleyici olarak geldiği ve sürenin kısıtın olduğu durumlarda gereklidir.Tercüme bürolarının önem verdiği ve uzman yetiştirdiği önemli bir konudur  Latince simultane tercüme. Uluslararası siyasi toplantılarda, dini toplantılarda, sempozyumlarda, konferanslarda, kongrelerde vs. hizmet vermekteyiz.

Latince tercüme fiyatları: Latince yeminli tercüme fiyatlarının belirlenebilmesi; çevrilen belgenin resmiyetine, kullanılan dilin akademik ya da günlük dil oluşuna, sayfa sayısına ve aciliyetine bağlıdır. Fiyat almak isterseniz sunulan  iletişim seçeneklerinden biriyle Latince tercüme büromuza ulaşılabilir ve bilgi alabilirsiniz.

 Türkçe Latince tercüme , Latince Türkçe tercüme , başka dillerden Latinceye tercüme, Latinceden diğer dillere sözlü ve yazılı tercümelerinizi ve bütün onay gerektiren işlemlerinizi uzman kadromuzla sorunsuzca yapıp size teslim ediyoruz. Kızılay tercüme bürosu olarak İnfoyed Tercüme; gerekli eğitimleri almış ve ilgili dille alakalı dil bilgisi kurallarına hakim, hedef dilin kültürünü takip eden ,araştırmacı ve yaptığı işi her zaman kontrol eden çalışanlarıyla hızlı, kaliteli,doğru ve geçerli hizmet vermektedir.