Apostil Dışişleri Tasdik Konsolosluk Evrak Takibi

APOSTİL DIŞİŞLERİ TASDİK
KONSOLOSLUK EVRAK TAKİBİ

 Türkiye, 5 Ekim 1961’de Lahey Apostil Konvansiyonu’nda imzalanan “Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılmasına Dair Sözleşme”ye 29 Eylül 1985’te taraf olmuştur. Sözleşmeye üye olan ülkeler: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Andora, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Arnavutluk,  Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Bahama Adaları, Barbados, Belçika, Belize, Beyaz Rusya (Belarus), Bosna-Hersek, Botsvana, Brunei, Bulgaristan, Cook Island Adaları, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador, Ermenistan, Estonya, Fiji, Finlandiya, Fransa, Grenada, Güney Afrika, Gürcistan, Hırvatistan,  Hindistan, Hollanda, Honduras, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsviçre, İsveç, İzlanda, İtalya, Japonya, Kıbrıs Rum Kesimi, Karadağ, Kazakistan, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti, Lesotho, Letonya Liberya, Lehistan, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malawi, Malta, Marshall Adaları, Mauritius, Meksika, Monako, Moldovya, Namibya, Niue, Norveç, Panama, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Saint Vincent ve Granada, Samoa, San Marino, Saint Kitts ve Nevis, Santa Lucia, Seyşeller, Sırbistan, Slovakya, Surinam, Slovenya, Swaziland, Tonga, Trinidad ve Tobago, Türkiye, Ukrayna, Venezuela, Yeni Zelanda, Yunanistan. Sözleşmeye üye olan bu ülkelere resmi bir evrak gönderileceği zaman noter yeminli tercümesinin ve apostil onayının yapılması yeterlidir. Bu sözleşmeye üye olmayan yabancı ülkelerde ise apostil kullanımı mümkün değildir. Mümkün olmadığı için Türkiye’den alınan ve yabancı bir ülkenin diline tercüme ettirilen bir belgenin, gerçek ve resmi olduğuna dair onay işlemleri, ilgili ülkenin dış temsilcilikleri ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Türkiye’de resmi geçerliliği olan ve farklı bir ülkede resmi işlemler için kullanılacak belgeler, öncelikle noter yeminli tercüme hizmeti veren bir tercüme bürosunda tercüme edilir. Sonra belge, tercüme bürosunun kadrosunda bulunan noter yeminli tercüman tarafından imzalanır ve çevirmenin yemin zaptı imzaladığı notere onaylatılır. Ardından Noter onaylı tercüme, apostil hazırlanması için kaymakamlık veya valilikten onaylatılır. Apostil tasdikinin geçerli olmadığı bir ülkede kullanılacak olan belge için ise Dışişleri Bakanlığının onayı alınır ve son aşama olarak belgeyi talep eden konsolosluk, kurum ya da kuruluşa teslim edilir.

Lahey Anlaşmasına üye olmayan ülkelere gönderilecek, Dışişleri Bakanlığı tasdiki gerektiren belgeler: ticaret evrakları, gümrük belgeleri, diplomatik yazışmalar veya belgeler, konsolosluk belgeleri, mahkeme belgeleri, yargı belgeleri, tutanaklar, yasal kararlar, tanık ifadeleri, sanık ifadeleri, müşteki ifadeleri, emsal kararlar, keşif, inceleme, rapor, bilirkişi raporları, yasal sorumluluk reddi, tahkim, kefaletname, nüfus kayıt örneği, doğum belgesi, evlilik cüzdanı, ölüm belgesi, boşanma kararı, medeni durum bildirim belgesi, temsil yetkisi, kimlik belgesi kopyası, pasaport kopyası, sürücü belgesi kopyası, transkript, diploma, yetki belgesi, ana sözleşme, satış belgesi, beyanname, menşe belgesi, kurumsal vekâletname, ticari fatura vs.

Dışişleri Bakanlığı tasdikli tercümedeki başarımıza güvenerek her türlü evrak ve belgenizi gönül rahatlığıyla bize teslim edebilirsiniz. Dikkat ve özen gerektiren bütün bu işler için Ankara yeminli çeviri ofislerinden biri olan İnfoyed Tercüme olarak hizmetinize hazırız.

Ankara yeminli çeviri ofislerinden olan İnfoyed Tercüme; gerekli eğitimleri almış ve ilgili dillerin dil bilgisi kurallarına hakim, hedef dillerin kültürünü takip eden, araştırmacı ve yaptığı işi her zaman kontrol eden çalışanlarıyla hızlı, kaliteli, doğru ve geçerli bir çeviri hizmeti vermektedir. Başta İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Arapça olmak üzere onlarca farklı dilde yeminli tercüme ve noter onaylı tercüme hizmeti veren Ankara tercüme bürolarından İnfoyed Tercüme, dışişleri onayı alma sürecini adınıza vekaletname vs. olmadan rahatlıkla yürütmektedir. Dışişleri onaylı tercüme edilmesi gereken evraklarınızı elden, posta yoluyla veya mail, whatsapp gibi internet üzerinden gönderdiğinizde talep ettiğiniz işlemleri kısa sürede, doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak size teslim etmekteyiz.

Dışişleri Bakanlığı onaylı tercüme fiyatları; tercüme edilecek dilin yaygın ya da az kullanımına, sayfa ve karakter sayısına, tercümenin aciliyetine ve teslimat seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. Fiyat almak isterseniz sunulan iletişim seçeneklerinden biriyle yeminli Ankara Kızılay tercüme bürolarından olan İnfoyed Tercümeye ulaşılabilir ve bilgi alabilirsiniz.