Rumca Tercüme

RUMCA TERCÜME

 

Rumca, Kıbrıs’ta aşağı yukarı 750 bin civarı insan tarafından konuşulan Yunancanın bir lehçesidir. Rumcanın modern Yunancadan lehçe olarak farklı olduğu bilinmektedir. Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nin resmi dilidir.

 

Rumca’nın, Yunanistan’da yapılan kazı çalışmalarında bulunan kalıntılara göre 6000 yıllık bir geçmişinin olduğu kanıtlanmıştır. Kalıntılarda yer alan bilgilere göre Rumca, eskiden Helence ismiyle anılmaktaymış. Helenistik dönem öncesinde Anadolu topraklarında yaşayan insanlar tarafından konuşulmuş ve ayrıca Pontus Krallığı, Bizans (Doğu Roma) Krallığı ve Trabzon Rum imparatorluğu Rumca’yı resmi dil olarak kullanmıştır.

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nin ekonomisi büyük oranda hizmet sektörüne endeksli olmakla birlikte en önemli gelir kaynağı turizmdir. İstihdamın ve gelirlerin %80’den fazlasını hizmet sektörü oluşturmaktadır. Tarım faaliyetleri yok denecek kadar azdır. Yetiştirilen başlıca ürünler: turunçgiller, üzüm, zeytin, arpa ve sebze-meyvedir. Sanayi sektörü ise gelirlerin %10-15’ini karşılamaktadır. Başlıca sanayi alanları gıda işleme, petrokimya, tekstil ve gemidir.

Bir Doğu Akdeniz ülkesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, yaklaşık 1,1 milyon nüfusuyla Kıbrıs’ın güney tarafında yer almaktadır. Ülkenin kuzeyinde Türkiye, doğusunda Levant, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan bulunmaktadır. Tarihi yerleri, gece hayatı ve su sporlarıyla yıl boyunca çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir yerdir. Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’nde gezilecek bazı turistik yerler şunlardır: Dionysos Evi, Paphos Hisarı, Kral Mezarları, Lefkoşa, Hala Sultan Tekkesi, Larnaka Arkeoloji Müzesi, Aziz Lazarus Kilisesi, Faneromeni Kilisesi, Larnaka Tuz Gölü, Fasouri Watermania Su Parkı, Kourion Antik Kenti, Kolossi Kalesi, Limassol Marina, Limassol Hayvanat Bahçesi, Ayia Napa Manastırı, Thalassa Müzesi’ni de ziyaret Konnos plajı, Troodos dağları vs. Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne turist olarak gitmeyi düşünüyorsanız Rumca Türkçe tercümeye ve Türkçe Rumca tercümeye ihtiyaç duyacaksınız. Ankara tercüme bürosu olarak her zaman yardımınıza hazırız.

 

            Rumca tercüme nedir? TDK’den ilham alarak şöyle ifade edilebilir: Rumcadan başka bir dile aktarılan yazı, kitap, evrak, belge vs. Rumca tercüme büroları ve Rumca yeminli tercüme büroları bu işin en sağlıklı yapıldığı yerlerdir. Bu tercüme bürolarında hem Türkçe Rumca tercüme hem de Rumca Türkçe tercüme yapılmaktadır. Noter yeminli Rumca tercümeye ihtiyaç duyulduğunda başvurulacak yer Rumca yeminli tercüme büroları olacaktır. Bu bürolarda yapılan tercümeler imzalanıp onaylandıktan sonra notere gider ve noterden de onay alındığında işlem tamamlanmış olur.

            Rumca tercüme büroları ve yeminli Rumca tercüme bürolarında, Rumca Türkçe çeviri ve Türkçe Rumca çeviri olarak birçok kategoride çalışma yapılmaktadır. Bazıları şunlardır :

Rumca yeminli tercüme

Yeminli tercümanın, çeviriyi belgenin aslına bağlı kalarak yapması,imzalayıp onaylamasına yeminli tercüme denir. Rumca yeminli tercümanlarımız; nüfus cüzdanı tercümesi, pasaport tercümesi, kimlik belgesi tercümesi, nüfus kayıt örneği tercümesi, adli sicil belgesi tercümesi, ehliyet tercümesi, tapu belgesi tercümesi, apostil tercümesi vs. daha birçok belgede Rumca yeminli tercüme yaparak işlerinizi kolaylaştırırız.

Rumca hukuki tercüme

Hukuki metinler hata kabul etmeyen,çoğu zaman hayati öneme sahip olan yasa, kanun, tüzük, yönetmelik ve kuralları içerdiğinden titiz bir şekilde, alanında uzman yeminli tercümanlarımız tarafından Rumca hukuki tercüme son derece özenli yapılmaktadır. Sözleşme çevirileri,muvafakatname, boşanma kararı tercümesi, vergi levhası tercümesi, hissedarlar sözleşmesi tercümesi, mahkeme ve şahit kayıtları, yeminli beyanlar, taahhütname tercümesi,  vs. işlemlerinizi gönül rahatlığıyla bize teslim edebilirsiniz.

Rumca teknik tercüme

Elektrik, sanayi, mühendislik, imalat, üretim gibi teknik bilgi gerektiren konularda Rumca teknik tercüme başarımıza güvenerek her türlü evrak ve belgenizi gönül rahatlığıyla bize teslim edebilirsiniz. Bu evraklar ve belgeler: üretim lisansı tercümesi, her türlü makine, teçhizat, ekipmanın bakım ve kullanma kılavuzları tercümesi, TSE belgesi tercümesi, teknik şartname tercümesi, uzman raporu tercümesi vs. belgelerinizi Ankara tercüme bürosu olarak yapıp size teslim edebiliriz

Rumca web sitesi tercüme

Dünyaya açılan yol tanıtım yapmaktır. Tanıtımını yapmak istediğiniz web sitenizdeki tüm içerikleri bir dosya haline getiriyoruz. Web siteniz için talep edilen Rumca web sitesi tercümesini gerçekleştirdikten sonra tercümemiz web sitenizdeki sayfalara yerleştirilir ve yayınlanır. Bundan sonra istediğiniz ülkede ve sektörde kolayca tanınmanızın önünde hiçbir engel kalmamış olacaktır. Ankara tercüme bürosu olarak bu konuda her zaman yardıma hazırız.

Rumca noter tasdikli yeminli tercüme

Yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılmış belge ve evrakların, noter tarafından da onaylanmasına Rumca noter tasdikli yeminli tercüme denir. Yani devlet onayını da almanız gereken durumlarda, Rumca noter tasdikli yeminli tercüme yapan büromuz hizmetleriyle yanınızdadır. Bu belgeler: vize başvurusu evrakları tercümesi, çalışma izni başvuru belgeleri tercümesi, sabıka kaydı tercümesi, sertifika tercümesi, bonservis tercümesi, aile nüfus kayıt örneği tercümesi, uygunluk beyanı tercümesi vs. hizmetlerimizle her zaman yanınızdayız.

Rumca tıbbı tercüme

“İnsan sağlığı her şeyden önemlidir.”görüşünü düstur edindiğimizden Rumca tıbbi tercümeleri çok önemsemekteyiz. Hastane raporu tercümesi, sağlık raporu tercümesi, prospektüs tercümesi,tıbbi akademik makaleler tercümesi, adli tıp raporu tercümesi, medikal cihaz ve ekipman tercümesi vs. birçok çeviriniz yeminli mütercim tercümanlarımızca  yapılıp size teslim edilmektedir.

Rumca katalog tercümesi

İhracat yapabilmek için ürettiğiniz mamüllerin yurt dışında tanıtılması gerekmektedir. Sizin ürettiğiniz ya da hizmet verdiğiniz konularda katoloğun kesinlikle o dil olması  gerekir ki o ülkede daha fazla kazanç elde edebilesiniz. Bunun olabilmesi için de Rumca katalog tercümesi yaptırarak ürünlerinizin reklamını yapmanız gerekmektedir. Bu konuda Ankara tercüme bürosu olarak  her zaman yardıma hazırız. Hizmetlerimiz: ürün tanıtım katalogu, kurumsal kimlik tercümesi, katalog tercümesi, broşür tercümesi vs.

Rumca sözlü tercüme

Bir dilin farklı bir dile sözlü olarak çevrilmesi işlemine sözlü tercüme denir. Hassasiyet gerektiren bir konu olan Rumca sözlü tercüme işinde uzman olan tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Ankara tercüme bürosu olarak toplantı, iş görüşmesi, seminer, yabancı konuk ağırlama, yabancı konuk uğurlama, düğün, eğitim sunumları vb. gibi organizasyonlara sözlü tercüme hizmeti vermekteyiz. Rum, İsrailli, Hırvat, Rus, Fransız, İngiliz, Alman misafiriniz geldiği zaman yalnız değilsiniz, uzman ekibimiz siz ve misafiriniz arasında köprü olacak ve işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Rumca yeminli öğrenci belgeleri

Yurt dışına eğitim amacıyla gitmeyi düşünen öğrencilerin alması gereken belgelerin yeminli tercümanlar tarafından onaylanması gerekmektedir. Diploma tercümesi, geçici mezuniyet belgesi tercümesi, yurt dışı eğitim başvuru belgeleri tercümesi, transkript tercümesi, öğrenci belgesi tercümesi, başarı belgesi tercümesi gibi Rumca yeminli öğrenci belgeleri tercümenizi yapmaya talibiz.

Rumca Akademik tercüme

Üniversite öğrencilerinin, öğretim görevlilerinin ve araştırma görevlilerinin; terimlerle dolu,bilim dili kullanarak yazdıkları tez,makale ve araştırmalarını uluslararası akademik dergilerde yayımlanmaya uzman Rumca akademik tercüme hizmetimiz sayesinde hazır hale getiriyoruz. Dini makale tercümesi, bilimsel makale tercümesi, ödev tercümesi, akademik literatür araştırma tercümesi, sunum tercümesi, lisans tezi tercümesi, yüksek lisans tezi tercümesi, doktora tezi tercümesi gibi belgeleriniz  yeminli mütercim tercümanlarımız tarafından titizlikle yapılmaktadır.

Rumca deşifre tercüme

Yabancı katılımcıların ya da konuşmacıların olduğu  herhangi bir seminerde, toplantıda ya da kongrede konuşmacıların söylediklerinin yazılı bir şekilde kayıt altına alınmasına deşifre tercümesi denir.  Rumca deşifre tercümedeki yetkinliğimizle daima hizmetinizdeyiz. Seminer ses kaydı tercümesi, panel ses kaydı tercümesi, sempozyum ses kaydı tercümesi vs. hizmetlerimizle Ankara tercüme bürosu olarak her zaman yanınızdayız.

Rumca simultane tercüme

Bir dilden başka bir  dile eş zamanlı olarak konuşmacının söylediklerinin tercüme edilmesine simultane tercüme denir.Özellikle uluslararası toplantılarda yabancı katılımcıların konuşmacı veya dinleyici olarak geldiği ve sürenin kısıtın olduğu durumlarda gereklidir.Tercüme bürolarının önem verdiği ve uzman yetiştirdiği önemli bir konudur Rumca simultane tercüme. Uluslararası siyasi toplantılar, dini toplantılar, sempozyumlar ve konferanslarda ayrıca açılış törenleri gibi birçok etkinlikte hizmet vermekteyiz. Size yardımcı olmamızı isterseniz Ankara tercüme büromuza ulaşabilirsiniz.

Rumca tercüme fiyatları ne kadar? ,  Rumca yeminli tercüme fiyatları ne kadar? Ücretlerin belirlenebilmesi; çevrilen belgenin resmiyetine, kullanılan dilin akademik ya da günlük dil oluşuna, belgenin mahiyetine, sayfa sayısına ve aciliyetine bağlıdır. Fiyat almak isterseniz sunulan  iletişim seçeneklerinden biriyle Rumca tercüme büromuza ulaşılabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Rumca Türkçe tercüme , Türkçe Rumca tercüme , başka dillerden Rumcaya tercüme, Rumcadan diğer dillere sözlü ve yazılı tercümelerinizi ve bütün onay gerektiren işlemlerinizi uzman kadromuzla sorunsuzca yapıp size teslim ediyoruz. Kızılay tercüme bürosu olarak İnfoyed Tercüme; gerekli eğitimleri almış ve ilgili dille alakalı dil bilgisi kurallarına hakim, hedef dilin kültürünü takip eden ,araştırmacı ve yaptığı işi her zaman kontrol eden çalışanlarıyla   hızlı, kaliteli, doğru ve geçerli hizmet vermektedir. Aynı zamanda gizliliğe de çok önem verdiğimiz için gönül rahatlığıyla bizimle çalışabilirsiniz.